Biztosan te is láttál már szivárványt, de el tudod mondani az összes színt? És mi van, ha azt mondom, hogy a színeknek csak és kizárólag egy helyes sorrendje van? Ebben a bejegyzésben utánajártunk a szivárvány titkának.
Ez a különleges égi jelenség általában az időjárással függ össze, a legtöbben akkor látunk egyet, amikor egyszerre esik és süt a nap. Ennek a folyamatnak pontos magyarázata is van, amit mindenkinek érdemes megismerni. Mi valójában a szivárvány? Mikor alakul ki? Milyen színekből áll? Nézzük.
Tudod, hogy mi a szivárvány?
A szivárvány valójában egy meteorológiai jelenség, amely a napfény megtörése miatt a légkörben lebegő esőcseppekben többszínű fény íveként jelenik meg.
A legintenzívebb megnyilvánulásában több szín látható, de sokszor a halványsága miatt csak párat fedezünk fel benne.
Hogyan alakul ki a szivárvány?
A szivárvány a légkörben lebegő vízcseppeken áthaladó fénysugár törésével jön létre. Amikor egy fénysugár áthalad egy olyan felületen, amely két különböző sűrűségű teret választ el (jelen esetben a légkör levegőjét és a vízcseppet), a fénysugár megtörik, azaz elhajlik, vagy kissé megváltoztatja pályájának szögét. Ezután visszaverődik (visszapattan) a csepp belsejében lévő egyik felületről, majd kifelé menet ismét megtörik.
A szivárvány bárhol megjelenhet, ahol a levegőben nedvesség van, például egy folyó vagy a szökőkút közelében, ha a nap egy bizonyos pozícióban van: kevesebb mint 42°-kal a horizont felett. A megfigyelőnek, tehát neked a vízcseppekkel szemben kell állnod, és a napnak mögötted kell lennie.
A szivárvány színei sorrendben
A vízcseppeken áthaladó fénysugár a fehér fény különböző hullámhosszúságokra való bomlását idézi elő. Ezek a hullámhosszok különböznek egymástól, és ezek adják a szivárvány különböző színeit.
A szivárvány színei sorrendben a következők: vörös, narancs, sárga, zöld, indigó, kék és ibolya.
A színek sorrendje mindig ugyanaz, soha sem változik, és az úgynevezett RGB fényszínmodell részét képezik, amely három elsődleges, két másodlagos és két harmadlagos színt, azaz a szivárvány hét színét mutatja.
Jelenleg maximum ezt a hét színt különböztetjük meg!
Pár érdekesség a szivárványról
Bár nagyon gyakori jelenségnek számít, ezeket az érdekességeket biztosan nem tudtad a szivárványról.
1. Nem láthatod a szivárvány minden színét
A szivárvány a vörös színektől az ibolyaszínig terjedő színskálát öleli fel. A kultúrától függően három és kilenc szín közötti színt tartanak létezőnek. Ez azonban csak az, amit az emberi szem lát, mivel a valóságban végtelen számú színt tartalmaz. Ha az általánosan elfogadott árnyalatokat nézzük, akkor csak hetet különböztetünk meg.
2. A szivárványok ritkán jelennek meg a nap közepén
Ahhoz, hogy egy szivárvány megjelenjen az égen, több feltételnek is teljesülnie kell. Emellett minél alacsonyabban áll a nap, annál jobban látszik a szivárvány, ezért ritkán fordul elő, hogy délben jelenik meg. A tudósok sokszor emlegetik a varázslatos 42 fokot, ami alatt tökéletesen kivehetőek a színek.
3. Lehetetlen meglátni a szivárvány végét
Megpróbálhatsz eljutni a szivárvány végéig, elmozdulhatsz egy másik szögből, vagy megkérdezhetsz valakit messziről, de lehetetlen meglátni a szivárvány végét vagy elejét. Ez azért van, mert a szivárványt alkotó sugárzás a megfigyelő távolságától és szögétől függ, így a szivárvány veled együtt mozog.
4. A szivárványt el lehet tüntetni
Ha polarizált szemüveget viselsz, eltüntetheted a szemed elől. Ahogy a neve is mutatja, ezekben a szemüvegekben olyan üvegtípust van, ami képes eltüntetni a polarizált fényt, azaz a vízszintes felületekről visszaverődő, káprázatos fényt.
5. A szivárvány megjelenhet éjszaka
Bár megjelenéséhez napfényre van szüksége, teliholdkor is találkozhatunk vele. A telihold visszaveri a napsugarakat, amelyek az esőcseppekben ugyanúgy megtörnek, és egy olyan fényspektrum megjelenését eredményezi, amelyet „éjszakai szivárványnak” hívunk.
6. Két ember sosem látja ugyanazt a szivárványt
Mivel minden ember teljesen más szögből szemléli a szivárványt, két ember egyszerre nem ugyanazt a szivárványt fogja látni, mert az egyik ember által látott szivárvány egyes esőcseppjeiről visszaverődő fény más, mint a másik ember által látott fény.
7. Vannak dupla, tripla és négyszeres szivárványok
Nem túl gyakoriak, de néha előfordul, hogy a fény többször is visszaverődik a csepp belsejében, mielőtt kijönne. A második szivárvány színei felcserélődnek, és halványabb, mint az első. De a harmadik még halványabb, mint a második.
8. Vannak szivárványok színek nélkül
Ezek a jól ismert ködívek, amelyek a napfénynek a ködben lévő vízcseppek által okozott visszaverődését mutatják. A színek hiánya a vízcseppek kisebb méretének köszönhető, mivel a színek szóródnak, ellentétben a nagyobb cseppekkel, amelyek prizmaként verik vissza a napfényt.
Összegzés
A szivárvány akkor fog megjelenni, amikor esős vagy párás idő van, ugyanakkor kisüt a nap. A színek sorrendje nem fog változni, mindig ugyanazt a hét színt érzékeled. Ha te is szeretnél látni egyet, akkor figyeld a horizontot! Lehet, hogy pont te gyönyörködhetsz a dupla vagy tripla szivárványban.