Az állásinterjú meghatározó tényező abban, hogy felvesznek-e vagy sem. Bár a folyamat gyakran ijesztőnek tűnik, ne feledd, hogy ez egy lehetőség arra, hogy megmutasd az erősségeidet és a személyiségedet.
A gyakori állásinterjú kérdések előkészítése és ismerete nemcsak versenyelőnyt jelent a többi jelölttel szemben, hanem azt is lehetővé teszi, hogy nagyobb magabiztossággal nézz szembe az interjúval.
Szeretnéd tudni, melyek a leggyakoribb állásinterjú kérdések, és mit akarnak valójában megtudni a jelöltekről? Most kiderül!
Leggyakoribb kérdések állásinterjún
Az állásinterjún feltett személyes kérdések a leggyakoribbak. Ezeknek a célja, hogy jobban megismerjék a jelölt személyiségét. Nem szabad azonban összetéveszteni a személyes életre vonatkozó, kissé kényes kérdésekkel.
Melyek a legnehezebb kérdések az állásinterjún?
Az oktatással kapcsolatos kérdések célja, hogy többet megtudjanak a tanulmányaidról. Ne csak az önéletrajzodat idézd fel, hiszen az már amúgy is előttük lesz. Az ilyen típusú kérdések célja, hogy mélyebben belemerülhess abba, miért ezt a pályát választottad, milyen tapasztalatokat szereztél, és ezek miért lehetnek hasznosak a megpályázott munkakörben.
Az állásinterjúk során a munkatapasztalatra vonatkozó kérdések is napirenden vannak. Az interjúztató látni szeretné, hogy szoktál-e a felkínált álláshoz hasonló munkakörnyezetben dolgozni. Arra is kíváncsiak lesznek, hogy milyen tapasztalataid vannak.
Fontos, hogy őszinte legyél, és elmondd, hogy minden egyes tapasztalat segített abban, hogy valami újat tanulj és fejlődj, mint szakember.
Gyakran találkozol majd az állást kínáló céggel vagy vállalattal kapcsolatos kérdésekkel. A céljuk egyszerű: tudni akarják, hogy vetted-e a fáradságot, hogy megtudd, kik ők, mivel foglalkoznak, milyen a vállalati kultúrájuk, a projektjeik stb.
Nézzünk pár konkrét példát és választ.
Hogyan határozná meg magát?
Ez egy nagyon nyitott kérdés, ami az állásinterjú kérdések és válaszok egyik kedvence.
A helyes válasz megtalálásához elemezned kell önmagadat, mind személyesen, mind szakmailag.
A lehető legjobban el kell adnod magadat, és egyértelművé kell tenned, hogy rendelkezel a felkínált állás betöltéséhez szükséges készségekkel. Itt kihasználhatod az alkalmat, hogy megmutasd a legjobb tulajdonságaidat, de mindig túlzások nélkül, és a valósághoz ragaszkodva: felelősségteljes, rugalmas, nyitott, társaságkedvelő, áldozatkész, proaktív stb.
Mit tanultál és miért?
Ez az állásinterjú tippek következő állomása. Ehhez a kérdéshez pozitív elemzést kell készítened arról, hogy mire képeztek ki.
Ha inkább olyan a képzettséged, ami nem igazán illik a munkakörhöz, akkor a megszerzett készségekre összpontosíthatsz: csapatmunka, empátia, kommunikációs készségek.
Ha az önéletrajzodban szerepel olyan tapasztalat, amely negatívnak tekinthető, például egy félszeg karrier, akkor fordítsd át valami értékesre, például: „Ez tette lehetővé, hogy felfedezzem az igazi utamat”. És mindenekelőtt ne felejtsd el kiemelni azokat a készségeket, amelyek a legmegfelelőbbek a munkakör betöltéséhez.
Miért hagyta ott vagy miért rúgták ki az utolsó munkahelyéről?
Amikor ezt a kérdést felteszik, a lehető legőszintébbnek kell lenned, de nem szabad kővel dobálóznod. Például ahelyett, hogy azt mondanád, hogy úgy érezted, nem illettél bele az előző munkahelyedre, mondhatnád azt is, hogy a mindennapi életed nem jelentett kihívást, és ezért keresel új lehetőségeket.
Bármi legyen is az ok, ne kritizáld a korábbi munkádat!
Ebbe beletartoznak a főnökök és a kollégák, mert ez a bizalmatlanság és a hűtlenség jele.
Miért szeretne velünk dolgozni?
Kerüld a nyilvánvaló válaszokat, illetve a kizárólag a pénzügyi szempontokra vonatkozó válaszokat, mivel ezek rossz fényt vetnek rád. Ehelyett mutasd meg, hogy alaposan utánanéztél a vállalatnak, mondd el, hogy osztod az értékrendjüket, vagy hogy tetszenek a weboldalukon látott projektek.
Miért Önt vegyük fel erre a pozícióra?
Ez az állásinterjú kérdések bombája, ugyanis könnyen robban. Hangsúlyozd, hogy a készségeid és tapasztalataid hogyan illeszkednek a vállalat kultúrájához és tevékenységéhez.
Ne csak azt mondd, amit hallani akarnak!
Legyél őszinte, mesélj a motivációdról, magyarázd el, hogy miért érdekel az állás. Így jobb benyomást fogsz tenni.
Mik a jó és rossz tulajdonságai?
Ez az állásinterjú kérdések és válaszok egyik legjellemzőbbje. A cél hasonló az előző kérdéshez, azzal a nagy különbséggel, hogy ebben az esetben a gyengeségeidről is beszélned kell.
Ennél a kérdésnél fontos, hogy ne ess abba a csapdába, hogy megindokold, miért kell elutasítaniuk.
Ahelyett, hogy a gyengeségeidről beszélnél, inkább mesélj azokról a dolgokról, amelyeken javítanod kell ahhoz, hogy jobb szakemberré válj. Ami az erősségeidet illeti, ne feledd, hogy ezekről csak mértékkel beszélj, mivel a túlzott ego demonstrálása kontraproduktív lehet.
Mit tart a legnagyobb szakmai sikerének?
Mielőtt elmész az interjúra, elemezd a korábbi munkatapasztalataidat, hogy lásd, milyen célokat értél el, és milyeneket kell még elérned. Ily módon képes leszel a korábbi elvárásaidat a mostaniakkal összefüggésbe hozni, ezzel is bizonyítva, hogy nem vagy konformista, és hogy szakmailag tovább akarsz fejlődni.
Mik a tervei 5 év múlva?
Ennek a tipikus állásinterjúkérdésnek az a célja, hogy ellenőrizze, van-e hosszú távú karrierterved, ambíciód és vezetői szellemed.
Ne feledd, hogy a vezetés az egyik legértékesebb készség.
+ 1 bónusz kérdés: Bérezés, fizetési igény
Az interjúra való megérkezés előtti felkészülés fontos része, hogy felkutasd a piacon kínált fizetéseket az általad keresett álláshoz hasonló pozíciók esetében. Ezeket az információkat az interneten található ágazati tanulmányokból, szakszervezeti honlapokról, szakszervezeti megállapodásokból, hasonló állásajánlatokból, és az azonos területen dolgozó ismerősök megkérdezésével lehet megszerezni.
Olyan fizetési sávot kell meghatároznod, ami nem túl szűk és nem is túl széles, hogy ne tűnjön úgy, mint aki alulértékeli önmagát.
Ne felejtsd el, hogy szakemberként mutatkozol be. Egy dolog, hogy szükséged van munkára, és egy másik dolog, hogy olcsón eladod magad. Szerencsére ezeket a feltételeket az állásinterjún is megtárgyalhatod. A bérskála kiszámításához a jelenlegi fizetésed lehet a referencia, de jusson eszedbe, hogy egy másik vállalathoz mész, és hogy amit ők kínálnak, annak nem feltétlenül kell egyenértékűnek lennie.
Azt is tisztázd, hogy bruttó vagy nettó fizetésről van-e szó!
És itt jön az állásinterjú tippek legfontosabb mondata: legyél reális. Igazítsd az elvárásaidat a valós profilodhoz, és szükség esetén ismételd meg az erősségeidet, hogy igazold a kívánt fizetési szintet.
Állásinterjú tippek! Hogyan adjál jó válaszokat?
Még a viszonylag intelligens emberek sem készülnek fel túl jól az interjúkra, és inkább improvizálnak, ami ahhoz vezet, hogy sokkal idegesebbek lesznek akkor, amikor le kell nyűgözniük a lehetséges munkaadójukat. Azonban az idegesség szorosan összefügg az alulteljesítéssel. Ha tehát az állásinterjú kérdések és válaszok érdekelnek, akkor írd fel őket egy papírra és gyakorolj.
Érdemes felkészülni
Ahogy láttad, a kifogástalan önéletrajz nem egyenlő a könnyű állásszerzéssel, mivel az állásinterjún feltett különböző kérdések célja, hogy mélyrehatóan megismerjék mind a személyt, mind a szakembert. Ezért nagyon fontos, hogy jól felkészülj az interjúra, és semmit ne bízz a véletlenre.
Ha előre ismered a vizsgakérdéseket, akkor megnő az esélyed, hogy átmenj a vizsgán, nem igaz? Ugyanez vonatkozik az állásinterjún feltett kérdésekre is: minél jobban felkészülsz rájuk, annál valószínűbb, hogy megkapod a kívánt állást.
Ha pedig megakadsz, vagy hirtelen nem tudsz mit mondani, akkor csak nyugodtan. Gyorsan ne válaszolj.
Ha sikeresen szeretnél átmenni egy állásinterjún, a kompetenciák, a munkatapasztalat és a készségek jó kombinációjával sok ajtó megnyílik előtted. Ezért fontos, hogy mindezeket a szempontokat folyamatosan fejleszd, hogy jobb munkaképes jövőd legyen.