Egy titkos név használata nem új keletű dolog. Rengeteg író ír álnéven, de rengeteg gamer is van, kik különböző álneveken jelentkeznek be az egyes játékokba.
A szerepjátékok kedvelőinek is szükségük van karakternévre, olykor többre is, és bár akadnak, akiknek nem okoz gondot a nevek kitalálása, vannak, akik szenvednek a sokadik karakter vagy a saját álnevük kitalálásával. Számukra lehet nagy segítség az anagramma kereső vagy generátor.
Az anagramma generátor lényegében egy program, amely a kiválasztott szavak vagy nevek betűiből egy újra generál.
Találhattunk ilyennek már könyvekben, és rejtvényekben is. Manapság a rejtvények, feladványok és nyomozós játékok nagyon népszerűek. Ez nem is csoda, hiszen, izgalmasak, fejlesztik a gondolkodást és nem utolsó sorban szórakoztatóak. Nagyon sok rejtvény van, amikhez anagrammákat használnak, de ezen túl is vannak lehetőségek, amire az anagramma generátort használhatjuk. Először persze érdemes tisztázni, hogy mi is pontosan az anagramma.
Anagramma jelentése
Az anagrammák lényegében olyan kifejezések, szavak, nevek, melyeket egy másik szó betűinek összekeverésével kapunk, például könyves szekrény = enyves kékes szörny.
Az anagrammákat feladványként, rejtett üzenetként vagy álnevek generálására használhatjuk, de erről majd később. Anagrammát kitalálhatunk mi is, de megkönnyíthetjük a dolgunkat, és használhatunk anagramma keresőt és generátort is. (http://regiszotar.sztaki.hu/docs/anagramma/)
SZTAKI anagramma keresője
Ha anagrammákra van szükségünk, akkor az SZTAKI anagrammakereső és generátor nagy segítség lehet a számunkra.
Az Anagram Lite egy anagramma-generátor, melynek segítségével álnevet vagy rejtvényt készíthetünk a saját nevünkből vagy egy tetszőleges kifejezésből.
Az anagramma keresők általában csak értelmes szavakat ajánlanak fel alternatívaként, melyhez a program egy szótárgyűjteményt használ. Persze előfordulhat, hogy a kapott találat nem tűnik értelmesnek, ennek az az oka, hogy a program a szavak jelentését nem vizsgálja, így nem is tudja, hogy az adott kifejezések mennyire értelmesek.
Ez a felhasználó feladata, hogy a kapott szavakból kiválassza a megfelelőt, illetve értelmes sorrendbe állítsa. A program egy szókombinációt csak egyféle sorrendben ír ki, így a mi feladatunk lesz a szavakat értelmes sorrendbe állítani. A programnak egy perc áll a rendelkezésére, hogy anagrammákat keressen, ezután leáll. Előfordulhat, hogy a kívánt szóhoz nem talál értelmes anagrammát, érdemes több szóval próbát tenni, főleg, ha rejtvényhez vagy titkos üzenethez keresünk megfelelő szavakat. Nem kell azonban csak magyar szavakban gondolkodunk, mert a generátor angol, német és francia nyelven is keres kifejezéseket.
Hogyan kell használni az anagramma keresőt?
Lényegében annyi a feladatunk, hogy beírjuk a kiválasztott kifejezést vagy kifejezéseket a kereső mezőbe, és rányomunk a keresés gombra. A keresést azonban különböző beállításokkal vezérelhetjük is, hogy a tökéletes szavakat találjuk meg. A szótárban ki tudjuk választani, hogy milyen szógyűjteményt használjon a program, kérhetünk szlenget, de idegen nyelvet is, angolt, németet vagy franciát. A Hosszú és rövid magánhangzók fül alatt be tudjuk állítani, hogy az egyes magánhangzókat külön betűnek tekintse a rendszer, vagyis az a – á, e – é, o –ó stb. tegyen-e különbséget vagy ne.
Azt is beállíthatjuk, hogy hogy hány szóból álljon maximum a kifejezés, illetve minimum hány betű használjon fel egy szóhoz vagy kifejezéshez. A találatok maximális száma is változtatható, tíz kifejezéstől ötszázig is kereshet a program. Kívánt és tiltott szavakat is beállíthatunk, vagyis olyan kifejezéseket, amelyeknek mindenképp meg kell jelenniük az anagrammában, vagy is tiltottak, tehát nem szeretnénk őket.
Generáljunk saját anagrammát – Tippek és tanácsok
Bár akármekkora hosszúságú kifejezéseket, neveket beírhatunk az anagramma generátorba, a program legoptimálisabban 10-12 betűből álló kifejezések keresésénél működik. Ha kevesebb betűről van szó, akkor a találat is kevesebb lesz, ha több, akkor pedig a túl sok lesz a felajánlott lehetőség.
Amennyiben rövidebb a kifejezésünk, érdemes az alapbeállítást használni, hiszen az meglehetősen engedékeny, illetve a szavak hosszát állítsuk minél kisebbre. Ez segíthet, hogy több találatot generáljunk.
Ha pedig túl hosszú a kifejezés, vagy a nevünk, akkor érdemes a hosszú és rövid magánzókat úgy beállítani, hogy eltérő betűnek számítsanak, így szebb szavakat kaphatunk, és a kifejezések száma sem lesz végtelen. A rövid szavakat úgy kerülhetjük el, ha a szavak hossza beállításban növeljük az értéket.
Titkos nevek használata – hol, mikor, kinek?
Meglepődnénk, hogy milyen sok esetben lehet használni az anagrammákat, csak egy kis kreativitásra van szükségünk. Vannak tanárok, akik a tanulók nevéből generálnak anagrammát, és ezeket a titkos neveket írják fel a dolgozatra vagy az eredménylistára. Vicces és érdekes játék lehet abból, hogy a gyerekeknek ki kell találni, hogy melyik eredmény kihez tartozik.
Titkos nevet különböző játékokhoz is használhatunk, ha például egy karakter bőrébe kell bújni.
Írók is használhatják, ha a saját vagy valamelyik ismerősük nevét szeretnénk az egyik szereplő neveként használni, de nem ennyire nyíltan, hanem anagramma formájában. De nemcsak szereplő nevét adhatja ki az anagramma, hanem akár egy írói álnevet is.