Manapság egyre többen vágnak bele önálló vállalkozásba, és a legtöbben saját boltról is álmodoznak. A bolt és üzletnyitás azonban számos feltétellel jár, a költségekről már nem is beszélve.
Persze ez nem azt jeleneti, hogy ne vágjunk bele álmaink boltjának megnyitásába, hanem azt, hogy alaposan gondoljuk végig a feltételeket, a lehetőségeinket és a felmerülő költségeket.
A megfelelő anyagi tőke mellett engedélyekre is szükségünk lesz, és az is sokat számít, hogy pontosan milyen boltot vagy üzletet készülünk nyitni, mert még az is lehet, hogy valamilyen iskolai végzettség is szükséges az üzemeltetéshez.
Jó pár dolog van tehát, amit a boltnyitás előtt átgondolni és intézni kell.
Milyen boltot érdemes nyitni?
Bár sokak számára a saját bolt megnyitása egy álom megvalósulását jelenti, de természetesen megélhetési lehetőség is, így mindenképp lényeges, hogy olyan boltot nyissunk, ami jövedelmező is lesz a számunkra.
Először azt kell eldöntenünk, hogy teljesen saját márkát építenünk, saját boltot, üzletet nyitnánk, vagy inkább egy franchise hálózatba csatlakoznánk. Mindkét lehetőségnek vannak előnyei és hátrányai egyaránt.
Egy franchise hálózat nagy előnye, hogy jóval kisebb a rizikó és az anyagi befektetés is, hiszen egy már, úgymond bejáratott, piacképes termékről, termékcsaládról van szó, és a tervezéstől a piacra lépésig kevesebb feladat hárul majd ránk. Hátránya, hogy a egy franchisehoz történő csatlakozás nincs ingyen, meg kell fizetnünk a franchise díjat is, emellett valószínű, hogy bizonyos feltételeket is kikötnek majd, hogy milyen termékeket forgalmazhatunk, hogyan reklámozhatunk stb..
Természetesen nyithatunk egy saját üzletet, kiépíthetjük a saját márkánkat, esetleg franchise hálózatunkat is.
Hogy milyen üzletet nyissunk, több szempont alapján is eldönthetjük.
Egyrészt dönthetünk az igények alapján, vagyis hogy az adott városba mire lenne igénye. Ehhez persze szükség lesz egy alapos konkurencia felmérésre is, hogy lássuk, az adott szegmensben milyen boltok vannak, és mivel tudunk mi többet vagy mást nyújtani, mint a meglévő boltok.
Ha igény alapján választanánk, akkor a következő üzlettípusokat érdemes végiggondolni:
- Élelmiszerbolt
- Ruházati cikkekkel foglalkozó bolt
- Műszaki cikkek
- Háztartási cikkek, vegyiáruk.
- Kertészettel foglalkozó üzlet
- Büfé, vendéglátás
Dönthetünk persze az alapján is, hogy mihez értünk. Ha például eddig egy masszázs szalonban dolgoztunk, akkor nyithatunk saját szalont, vagy ha eddig egy kertészetben dolgoztunk, megnyithatjuk a saját, mondjuk csak oszlopos gyümölcsfákat árusító cégünket.
Bolt üzemeltetésének feltételei
Ha az ötlet már megvan, az fél siker, de a munka neheze csak most jön. Egy bolt üzemeltetésének ugyanis rengeteg feltétele van, amit az is nagyban befolyásol, hogy milyen üzletről van szó.
Számos engedélyre, dokumentációra , és kérelem beadásra lesz szükség, hogy a bolt megnyithasson.
Az első lépés a termékeink engedélyezetése lesz, melyhez szükség lesz a területi önkormányzat által kibocsátott működési engedélyre, szakhatósági vagy NÉBIH engedélyre, HACCP dokumentációra és munkavédelmi dokumentációkra is.
A bolt működéséhez ezen túl még számos dokumentációra is szükség van, mely az alkalmazottakra, a termékekre, és az üzlethelységre is vonatkozhat.
Munkaszerződéseket és a munkaköri leírásokat kell készíteni, meg kell írni a dohányzási szabályzatot, de bizonyos esetekben kockázat becslésre is szükség lesz. Foglalkozunk kell olyan kérdésekkel is, mint az áruszállítás, a higiéniai kérdések, a hulladékkezelés, vagy az energiaellátás. Egyes dokumentációkhoz hivatalos szakvéleményre lesz szükség, például Az energiaellátás leírása és biztonsági kivonata, az Árusítási helyek, módok és a szállítás definiálása vagy a Hulladékkezelés módja esetében.
Egy csemegepult üzemeltetéséhez még több szabályozás vonatkozik majd ránk. Előírás például egy külön helyiségben a kétfázisú mosogató és kézmosó biztosítása a dolgozók számára, de hivatalos, hitelesített mérlegre is szükség lesz.
Üzletet szeretnél nyitni? Ezeket kell végiggondolnod.
Egy üzlet megnyitása nem egyszerű, számos lépésből áll.
1., Milyen üzletet nyissunk?
Ez egy alapvető kérdés, e nélkül bele se tudunk vágni. Mielőtt döntünk, alaposan fontoljunk meg a dolgot, végezzünk konkurencia kutatást, és határozzuk meg azt is, hogy mi mitől vagyunk mások, mint a többi hozzánk hasonló üzlet.
Az igényeket is mérjük fel, hogy a termékünk mennyire hiánypótló az adott városban.
2., Üzleti terv
A bolt megnyitása előtt mindenképp célszerű előre megtervezni mindent, az üzleti tervet, a költségtervezetet, de a marketingtervet is.
Így jól látható majd, hogy mennyibe is kerül majd minden, mik a lépéseik, melyeket el kell majd végezni, és hogy mit váratunk el az új üzletünktől anyagi tekintetben.
A legegyszerűbb kérdés itt az adózási forma. Kedzetben érdemes a nagyon kedvező KATA-s rendszert választani.
3., Üzlethelyiség keresése
Egyértelmű, hogy szükség lesz egy helyiségre az üzlethez, melyet vásárolni és bérelni is lehet. Azt is érdemes végiggondolni a helyiség kiválasztásánál, hogy mennyire van forgalmas helyen, van-e a közelben konkurencia, mennyire bonyolult a parkolás stb.
4., A bolt kialakítása
Ha megtaláltuk a tökéletes helyiséget, akkor szükség lesz egy megfelelő arculatra is. Cégtáblára lesz szükség, és egy olyan bejáratra, kirakatra, amely passzol az üzlet típusához, és becsalogatja a vásárlókat. A bolt kialakításánál természetesen az eladótér kialakítására és a dolgozók által használt helyiségekre is gondolni kell.
4., Árak
Az árazás is lényeges kérdés lesz, ezért érdemes szakértő segítségét kérni az árak meghatározásában.
Bolt nyitás költségei. Mennyibe is kerül?
Egy bolt megnyitása sosem olcsó, de hogy pontosan mekkora költséggel is kell számolnunk, azt sok tényező befolyásolja.
Már az üzlethelyiség árak sem egyeznek, számít, hogy milyen településről van szó, de az adott városon belül is eltérőek lehetnek az árak.
Számolunk kell majd az eladók fizetésével, a banki és engedélyeztetési költségekkel, a közüzemi díjakkal, a telefon és internet költségével, az árukészlet beszerzésével, könyvelői díjjal, marketing költségekkel, adókkal, és a környezetvédelmi termékdíjjal is.
Elsőre persze nagyon soknak tűnhet egy bolt megnyitása, de odafigyeléssel és megfelelő tervezéssel a folyamat jóval egyszerűbb és sikeresebb lesz.