Akinek a kertjében van akár egy talpalatnyi gyep is, szinte biztos, hogy használ fűnyírót. A fűnyíró egy hasznos találmány, de a kések a használat során hajlamosak elkopni, különösen akkor, hogy kavicsos a kertünk, vagy a szegély mentén is fűnyíróval próbáljuk meg normálméretűre nyírni a füvet.
A késélezés megkerülhetetlen, ha fűnyírónk van.
Persze sokan csak legyintenek, hogy nem akkora baj az életlen fűnyírókés, hiszen legrosszabb esetben majd többször kell áttolni ugyanazon a részen, és kész. Igen ám, de a tompa kés a fűszálakban is kárt tesz. Ha fűnyírás után közel hajolunk a fűszálakhoz, és azt tapasztaljuk, hogy a végük zászlócskás, akkor bizony tompa a penge.
Amikor tavasszal először vesszük elő a fűnyírót az évben, érdemes megnézni, hogy rendben vannak-e a pengék, de akkor járunk a legjobban, ha már úgy tesszük el a fűnyírót télire, hogy a pengék megélezésre kerülnek.
Ahhoz, hogy normál, szép kerti gyepünk legyen, nem elegendő csak nyírni, megfelelően éles fűnyíró penge is kell hozzá, így lesz csak igazán szép és egészséges.
Fűnyírókést évente érdemes megéleztetni
Ha gyakrabban nem is, de évente legalább egyszer érdemes megélezni a késpengéket a fűnyíróban. Azt sem árt persze szem előtt tartani, hogy a fűnyírópengék sem élnek örökké, így az is megeshet, hogy cserélni kell őket, ugyanakkor az életüket meg tudjuk hosszabbítani, ha rendszeresen megélezzük őket. A mai modern fűnyírók pengéjének két funkciója van. Egyrészt természetesen az, hogy lenyírja a füvet, másrészt viszont az is, hogy a úgy keverje a levegőt, hogy a nyesedék egyenesen a fűgyűjtőbe juthasson.
A fűnyíró pengék használt közben akkor is kopni fognak, ha nincs kavicsfelverődés, esetleg nem akad bele faág, vagy bármi más, ami károsíthatja a pengét. A régebbi típusú fűnyíróknak szimmetrikusak a késeik, elvileg akár meg is lehet őket fordítani, ám a modernebb fűnyírók esetében már más a helyzet, ugyanis ezeknek a késeknek egy kis szárny van az egyik oldalán.
Mi csináljuk a penge élezését vagy bízzuk szakemberre?
Mivel sokan inkább a Csináld magad elvet követik, a kérdés természetesen jogos. A fűnyíró késélezést bízhatjuk szakemberre, ha magunk nem merünk belevágni a dologba.
Bízhatjuk késélezőre is a dolgot, de nem más mesteremberek is elvégezhetik ezt a műveletet helyettünk, például cipőjavítók vagy kulcsmásolók is.
Természetesen ebben az esetben is le kell szerelnünk a fűnyíró késeit, és csak a késeket vinni éleztetni, nem az egész fűnyírót. Az élezés pár száz forintos tétel, szóval nem fogja megterhelni a családi kasszát.
Ugyanakkor, ha szeretnénk, magunk is elvégezhetjük a műveletet, mert egyáltalán nem bonyolult. A műveletet elvégezhetjük reszelővel vagy flexszel. Persze reszelővel egy kicsit tovább fog tartani a művelet, ugyanakkor bárki elvégezheti, mert nem igényel szaktudást. Ha nincs se reszelőnk, se flexünk, akkor inkább reszelőt vegyünk először, és azzal próbáljuk meg elvégezni a műveletet.
A fűnyíró élezés lépései
- Szereljük le a késeket a fűnyíróról: csak kikapcsolt állapotba nyúljunk a késekhez, lazítsuk meg a csavaranyát, és szedjük le a kést.
- A kést fogjuk satuba, figyeljünk, hogy vízszintesen álljon
- Mindkét éléből azonos mennyiséget köszörüljünk le
- Csak a felső élét reszeljük, az alsót simítsuk le
- Ha görbült a kés, próbáljuk meg kiegyenesíteni
- Ha kész vagyunk tegyünk vissza a helyére, és erősen rögzítsük
Fűnyíró késélezés tippek és tanácsok
- Mindig kapcsoljuk ki a fűnyírót, mielőtt a késekhez nyúlnánk
- Ne legyen túlélezve a kés: a fűnyíró pengéknek nem kell annyira élesnek lenniük, mint a konyhakéseknek. A túl éles penge hamarabb kopik, szóval elég, ha csak annyira éles, mint mondjuk, egy bankkártya
- Élezés előtt tisztítás: mielőtt nekivágunk a reszelésnek vagy köszörülésnek, érdemes drótkefével egy kicsit megtisztítani a fűnyíró késeket. Ehhez egy hagyományos drótkefe is elegendő, a lényeg, hogy az egész évben rárakódó koszt el tudjuk távolítani.
- Fontos az egyensúly: a penge élezésénél mindenképp érdemes odafigyelni, hogy a kés egyensúlyban maradjon. Elvileg a jó pengéket, ha lefektetjük egy asztallapra, akkor úgy inognak, mint a libikóka vagy a mérleg nyelve. Az élezés után is érdemes ellenőrizni a pengék egyensúlyát.