Egyre többen döntenek úgy, hogy egyéni vállalkozók lesznek, és úgymond saját főnökükké válnak. Ez persze nagyon is érthető, hiszen ennek a létformának számos előnye lehet.
Legtöbb azért vágnak bele, hogy több szabadidejük legyen, vannak, akik a 8-16 óra közötti monoton munkavégzésből szeretnének kitörni, de olyan is akad, aki a hobbijából szeretne élni, abból, amit igazán csinálni szeret, így lényegében nem is kell dolgoznia. Sokan azonban csak eljátszanak a vállalkozás indításának a gondolatával, mert félnek belevágni.
Túl rizikósnak vagy bonyolultnak tartják, és persze az is megesik, hogy nincs ötlet, ami köré vállalkozást lehetne építeni. Ha azonban megvan a vállalkozás ötlete, az egyéni vállalkozóvá válás egyáltalán nem nehéz.
Az egyéni vállalkozás legegyszerűbb formája a KATA egyéni vállalkozó, ami egy nagyszerű lehetőség mindazok számára, akik saját vállalkozás indításában gondolkoznak.
De először is érdemes tisztázni, hogy mit is nyújthat nekünk egy saját vállalkozás, és ez milyen formában űzhetjük.
Saját és magán vállalkozás indítása? Miért is jó ötlet?
A saját vállalkozás indítása nagyon vonzó, hiszen többet nyújthat, mint egy cég alkalmazottjának lenni. A magán vállalkozásnál az egyéni vállalkozó a főnök, ő dönt arról, mennyit és hogyan dolgozik, ami sokak számára szimpatikus lehetőség lehet. Azt azonban mindenképp érdemes szem előtt tartani, hogy az egyéni vállalkozás is munka, így ahhoz, hogy sikeres legyen, tenni is kell, nem is keveset. A végeredmény azonban megéri a befektetett időt, pénzt és munkát, hiszen a saját vállalkozásunkban mi osztjuk be az időnket.
Mostanában népszerű az a gondolkodásmód, hogy a hobbikból épülnek vállalkozások. Érdemes a magánkiadós írókra, a kézműves termékek készítőire vagy a szabadúszó programozókra gondolni.
Akik a hobbijukból élnek, lényegében nem is dolgoznak, hiszen azt csinálják, amit szeretnek.
Az egyéni vállalkozás esetén szintén előny, hogy a bevétel nincs korlátozva, annyit kereshetünk vele, amennyi időben és munkában beleteszünk, tehát nem mások határozzák meg a munkánk értékét.
Főállás és a másodállás összehasonlítása
Egyéni vállalkozás esetén azt is érdemes tisztázni, hogy fő vagy mellékállásban gondolkodunk. Az egyéni vállalkozók között sokan vannak, akik rendelkeznek egy fix főállással, ahol napi 8 órát dolgoznak, fizetik utánuk a járulékokat, de mellette kereset kiegészítésként egyéni vállalkozóként is tevékenykednek. Ez azért lehet vonzó, mert ha rendelkezünk egy főállással, akkor az egyéni vállalkozás után nem kell járulékot fizetnünk. Ugyanakkor azt is szem előtt kell tartanunk, hogy így a napi 8 órás munkavégzés után jöhet csak a vállalkozásunk.
Nagyon sokan vannak, akik először csak mellékállásban indítják el a vállalkozásukat, amíg úgymond megerősödik, és amikor már stabil vevőkörrel, bevétellel rendelkeznek, akkor lesz az egyéni vállalkozásból főállás. Ha az egyéni vállalkozásunk válik a fő munkahelyünkké, akkor az adózásra és a járulékfizetésre is gondolnunk kell.
A legegyszerűbb egyéni vállalkozási forma a már említett KATA vállalkozás. Az egyéni vállalkozók több mint 90%-a KATA-s,
Ha KATA egyéni vállalkozók vagyunk, akkor az 50.000 forintot több mindent is tartalmaz. De mit is fizetünk ezzel az összeggel pontosan?
- személyi jövedelemadó
- osztalékalap után fizetendő adó
- társasági adó
- személyi jövedelemadó
- járulékok
- egészségügyi hozzájárulás (aka TB)
- szociális hozzájárulási adó (aka nyugdíjjárulék)
- szakképzési hozzájárulás
Minden egyéni vállalkozónak való a KATA?
Az, hogy a KATA nekünk való-e vagy sem, az attól függ, mekkora árbevételünk van. A KATA lényegében azoknak való, akik árbevételhez képest alacsonyabb kiadásaik vannak. Ugyanis a KATA, vagyis a havi szinten fizetett tételes adó csak akkor vehető igénybe, ha az éves árbevételünk nem haladja meg 12 millió forintot, ennyi ugyanis az alanyi adómentesség határa. Ha ezt az összeget meghaladja az éves bevétel, akkor a többlet után 40%-os
Adóteherrel számolhatunk. Érdemes tehát folyamatosan konzultálni a könyvelővel, hogy ezt a határt ne lépjük át, és ha mégis, akkor mi a teendő.
Aki KATÁS, lehet alanyi jogon adómentes, vagyis adómentes számlát állít ki. Ez azt jelenti, hogy nem kell a 27%-os ÁFA-val számolnia, ugyanakkor a kiadások után sem tud ÁFA-t visszaigényelni.
Ha kevés a kiadásunk, akkor az ÁFA visszaigénylés mértéke jóval kisebb lesz, mint amit a KATA vállalkozással nyerhetünk. Létezik ÁFA körös katás vállalkozás is, ez abban az esetben lehet érdekes számunkra, ha a nagyobb kiadással számolhatunk, illetve ha megrendelőink többségében szintén ÁFA körösek. Ez a megoldás kicsit bonyolultabb, de érdemes megfontolni. Mindenképp keressünk egy jó könyvelőt, aki iránymutatást ad, mi számunkra a legideálisabb forma.
Rejtett munkaviszony. Erre nagyon figyelj!
A KATA vállalkozások esetén a NAV nagyon figyel arra, hogy a vállalkozók valóban egyéni vállalkozók legyenek, és ne egy rejtett munkaviszonyt próbáljanak leplezni azért, hogy kevesebb legyen a befizetett adó. Fel is merülhet bennünk a kérdés, hogy ebben az esetben mire kell figyelni? Nem állíthatunk ki bármennyi számlát a megbízónknak? Az egyszerű válasz az az, hogy igazából bármennyi számlát kiállíthatunk bármekkora értékben.
Ugyanakkor,
ha egy megbízónak egy tárgyévben 1 millió forintnál nagyobb összegben állítunk ki számlát, akkor a mind a vállalkozónak, mind a megbízónak bejelentési kötelezettsége lesz a NAV felé.
Lényegében bizonyítania kell a vállalkozónak, hogy ő valóban vállalkozó, és nem egy rejtett munkaviszonyt próbál leplezni. A bizonyítástól azonban nem kell megijedni, egyáltalán nem bonyolult. Van ugyanis egy úgynevezett taxatív felsorolás, melyből mindössze kettő feltételt kell teljesíteni, és már nem is minősül a munkavégzésünk rejtett munkaviszonynak. Ezt a listát megtaláljuk a NAV honlapján, de a könyvelőnknél is érdeklődhetünk, hogy melyik két feltétel vonatkozik ránk.
Kata vállalkozás feltételei
Ahhoz, hogy KATA vállalkozást indíthassunk, a következő feltételeknek kell megfelelnünk:
- szükséges a nagykorúság, vagyis a betöltött 18. életév.
- ha az éves árbevételünk nem haladja meg a 12 millió forintot. Ez fontos szempont, mert ha meghaladja, akkor a már említett 40%-os adóteher megfizetését is bele kell kalkulálnunk a vállalkozásunk költségeibe.
- a taxatív felsorolás két feltételének teljesítése abban az esetben, ha egy megbízónak évente több mint egy millió forint számlázunk.
Katás vállalkozóként lehetünk alanyi jogon adómentesek és ÁFA körösök is, ez igazából a vállalkozásunktól függ.
Mentesülhetünk is a KATA megfizetése alól, ha a következő esetek valamelyike áll fent:
- táppénzben, baleseti táppénzben, csecsemőgondozási díjban, örökbefogadói díjban, gyermekgondozási díjban, gyermekgondozást segítő ellátásban, gyermeknevelési támogatásban vagy gyermekek otthongondozási díjában, ápolási díjban részesül
- katonai szolgálatot teljesítő önkéntes tartalékos katona
- fogvatartott
- egyéni vállalkozói tevékenységét szünetelteti
- a Tbj. szerinti kiegészítő tevékenységet folytatóként keresőképtelen
Egyéni vállalkozás indítása lépésről lépésre
Ha már eldöntöttük, hogy belevágunk, és elindítjuk az egyéni vállalkozásunkat, akkor szükségünk lesz egy jó könyvelőre, aki segít az adózás és egyéb hivatalos ügyek intézésében.
Egyéni vállalkozás elindítása..
- Az egyéni vállalkozás indításához fel kell keresnünk a Webes Ügysegéd honlapot (https://www.nyilvantarto.hu/ugyseged/EgyeniVallalkozasKerelemInditasa.xhtml) , ahol az Egyéni vállalkozás menüpont kiválasztására kell kattintanunk, majd bejelentkezni az Ügyfélkapun keresztül
- A következő oldalon a személyes adataink kitöltését kell megtennünk.
- Ezután a vállalkozás székhelyére vonatkozó adatai következni. Itt kell megadni az önkormányzat nevét is, ahová majd az iparűzési adót fizetjük.
- A vállalkozás főtevékenység és egyéb tevékenységeit is meg kell adnunk a következő oldalon.
- Ezt követik az adózásra vonatkozó adatokat.
- Ezután adatellenőrzés következik, majd egy nyilatkozattétel.
Az adatok bekerülnek a NAV-hoz, ahol jóváhagyás után meg is kapjuk az adószámunkat. Az adatlapot érdemes kinyomtatni, hiszen ezzel tudjuk helyettesíteni a vállalkozói igazolványt.
Kamarai regisztráció
Ekkor következhet a kamarai regisztráció, melyet érdemes minél hamarabb elvégezni, ugyanis a vállalkozás alapításától számítva 5 nap alatt meg kell tennünk. Azt is online végezhetjük az https://mkik.hu/vallalkozoi-regisztracio oldalon, lényegében hasonló adatokat kell megadnunk, mint a vállalkozás indítás során a Webes Ügysegéd felületén.
- Ha felkerestük a weboldalt, akkor a “gazdálkodó szervezetek regisztrációja” fülre kell kattintani, így átkerülünk a kamarai regisztrációs rendszer oldalára.
- Az adószám megadása következik, melyet nem szabad összekeverni az adóazonosító jellel. Az adószám a vállalkozásunkhoz tartozik, ezt kell majd megadnunk.
- Ezután jönnek a vállalkozás adatai, hasonlóan a Webes Ügysegédhez, itt is hasonló adatokat fognak kérni. Emellett a bankszámlaszámot is kérni fogják, ebben az esetben mindössze arra kell figyelnünk, hogy azt a számlaszámot adjuk meg, amelyről majd a kamarai tagdíjat is fizetni fogjuk.
Ha minden kérdésre választ adtunk, akkor a regisztrációs adatlapot ki kell nyomtatni, és elküldeni a feltüntetett címre. Emellett az 5000 Ft kamarai tagsági díjat is be kell fizetni arról a bankszámlaszámról, amit a regisztráció során megadtunk.
Mennyibe is fog kerülni – Számoljunk!
Természetesen mielőtt egyéni vállalkozás indításában gondolkodnánk, érdemes tudni, hogy mennyibe is fog kerülni havonta az egyéni vállalkozásunk. A KATA összege lehet 25.000, 50.000 és 75.000 forint, de ezen túl is lesznek költségeink.
- könyvelésre havonta 5000-10000 forint körüli összeggel érdemes számolni.
- az IPA vagyis az iparűzési adó megfizetése is terheli az egyéni vállalkozókat is. Ennek megfizetésére három lehetőség van. Az egyik a fix éves adó, aminek az összege 50.000 forint, és két részletben kell megfizetni. Ez akkor éri meg, ha az éves bevételünk meghaladja a 3.125.000 forintot. Ez alatti éves bevétel esetén a második lehetőség lesz a jobb megoldás. Ebben az esetben az adó alapja a nettó árbevételed 80%-a, és ezután kell fizetni a 2% adót befizetni. A harmadik lehetőséghez a költségszámlák pontos nyilvántartására van szükség, jóval bonyolultabb, mint az első két lehetőség.
- online számlázó költsége, ez lehet ingyenes is, ha a NAV számlázóját használjuk (https://onlineszamla.nav.gov.hu/), de kereshetünk másikat is, amelyre havonta 1000-2000 forintba kerülhet csomagtól függően. A Számlázz.hu (www.szalmlazz.hu) és a Billingo (www.billingo.hu) a legnépszerűbb számlázó programok.
Kata-s adózási változások 2021-ben
A 2021-es év szigorításokat hozott a kisadózók, vagyis a KATA vállalkozók esetében, mert nagyon sok visszaélés történt. Sajnos ezek a szigorítások nagyon sok olyan KATA egyéni vállalkozást is érintettek, aki eddig teljesen legálisan végezték a munkájukat.
Az egyik változás, hogy egy magánszemély csak egyetlen vállalkozásban lehet katás. Eddig volt lehetőség rá, hogy mondjuk egyéni vállalkozásban és Bt.-ben is lehessünk katások, de ezt most megszüntették. A változások a kapcsolt vállalkozásokat is érintették.
Kapcsolt vállalkozás például, ha mindkét cégben benne vagyunk vagy egy családtag vállalkozásról van szó. Ilyen vállalkozás esetén 40% mértékű adó fizetendő.
A legnagyobb felháborodást keltő új szabály, hogy 40%-os mértékű adót kell fizetni a 3 millió forintnál nagyobb, ugyanazon partnertől származó bevételek után.
Ezzel a rejtett foglalkoztatást szerették volna kiszűrni. Ez azt jelenti, hogy egy partnernek nem számlázhatunk ki többet évente, mint 3 millió forint.