Az önéletrajz írás elsőre talán pofon egyszerűnek tűnhet, azonban ha rászánjunk magunkat, hogy hozzá fogjunk, előfordulhat, hogy percekig tanácstalanul ülünk a számítógép előtt.
Ilyenkor merül fel a kérdés vajon hol is kezdjük?
Fontos, hogy önéletrajzunk reprezentatív legyen, és profi hatást keltsen, hogy a munkaadóban, már első átfutásra megfogalmazódjon az érzés, hogy személyesen is találkozni szeretne velünk.
Nos nézzük elsőként milyen önéltrajz fajták közül válogathatunk, melyek a legnépszerűbb formák napjainkban.
Egyszerű hagyományos önéletrajz
Annak ellenére, hogy napjainkban egyre népszerűbbek a különféle grafikai megoldásokat tartalmazó önéletrajzok, sokan még a hagyományos word-ben megszerkesztett önéletrajzot használják.
A hagyományos önéletrajz bekezdésekből áll.
erek egész mondatok alkotják. Ebben a formában mind az iskolai végezttség, mind a korábbi munkatapasztalatain külön bekezdést kapnak.
A bekezdést célszerű kielentéssel kezdeni, ezt követi a kifejtés, ami tartalmazza például, hogy az adott munkahelyen milyen munkatapasztalokat szereztünk. nem érdemes sem túl rövid, sem túl bonyolult mondatokat használnunk, a lényeg, hogy szakmailag kellemes hangulatot keltsünk.
Mindig egyes szám, egyes személyében írjuk!
Nagyon fontos a helyesírás, melyre nagyon alaposan figyeljünk hiszen sokat elárul arról mennyire vagyunk precízek.
Fontos figyelni arra is, hogy a bekezdések azonos terjedelműek legyenek.
Mi az amit mindenképpen szükséges feltüntetnünk?
Elsőként a születési hely, jelenleg, hol élsz, családi állapot stb.
Majd jöhetnek a korábbi munkatapasztalatok. Itt nemcsak azt fontos leírnunk, hogy mennyi időt, és hol dolgoztunk hanem azt is érdemes kifejteni, hogy az adott munkakörben milyen munkatapasztalatokat szereztünk, melyek a további szakmai fejlődésünket nagy mértékben támogatták, és amelyek a jelenleg pályázandó állásnál is előnyünkre válnak.
Ezt követi az iskolai végzettség. Itt mindent fontos felsorolnunk, milyen iskolában, mikor, hol, és persze a legfontosabb, hogy milyen „képesítést” szereztünk.
Szintén fontos, hogy térjük ki minden egyéb tudásra melynek birtokában vagyunk. Napjainkban talán a legfontosabb a nyelvtudás, nyelvvizsga fokozat. De érdemes kitérni informatikai ismereteinkre is.
Amennyiben rendelkezünk valamilyen hobbival, legyen ez bármilyen kreatív vagy akár sport tevékenység erre is érdemes kitérnünk, hogy felhívjuk a figyelmet személyiségünk sokrétűségére.
Hagyományos önéletrajzunkat az elérhetőség rész zárja.
Europass önéletrajz
Mi az Europass önéletrajz? Miben más mint amivel eddig megsimerkedtünk?
A válasz: teljesen más! Lássuk miért?
Az europass típusú önéletrajz 29 nyelven elérhető, álatlában 6 pontból álló önéletrajz, melynek kitöltésében az europass platform segít. Ezt a portált azért hozták létre, hogy segítsen a felhasználóknak, könnyen elkészíteni saját europass önéletrajzukat.
Hogyan épül fel?
Ez a típusú önéletrajz, 5 fő részből áll. Mindegyik rész tetszőlegesen bővíthető formában, sőt még az egyes pontos sorrendje is módosítható.
Az öt pont nem más mint:
- Személyes rész ( itt irhatunk magunról, néhány személyes információt az előzőekben leírtakhoz hasonlóan)
- Szakmai tapasztalat ( Itt van lehetőségünk felsorolni eddigi munkahelyeninket, ott betöltött pozíciónkat, és a megszerzett szakmai tapasztalatokat)
- Tanulmányok ( ebben a részben érdemes kitérni, milyen oktatási intézményekben milyen képesítést szereztünk)
- Személyes készségek (nyelvtudás, kommunikációs, szervezési/vezetői, digitális készségek stb.)
- Kiegészítő információk (Minden amit fontosnak tartunk közölni magunkról)
Egyre több munkáltató, és nemzetközi cég kedveli az ilyen típusú önéletrajzokat, hiszen az europass típusú önéletrajz nagy hangsúlyt fektet munkatapasztalok egyéni készségek kifejtésére.
Miért válasszuk ezt?
Akit az eddig leírtak még nem győztek meg, annak érdemes azt is figyelembe venni, hogy ez a típusú önéletrajz átlátható egységes, szerkezetű, ráadásul ingyenesen tölthető.
Hogyan működik?
A pályázóknak a portálon keresztül lehetségük van saját profilt létrehozni, dokumentumokat csatolni, melyeknek természetesen az önéletrajz is része.
Érdemes kirpóbálni!
Amerikai típusú önéletrajz
Napjainkban talán ez a legelterjedtedd önéletrajz típus, hiszen könnyen átlátható vázlatos szerkezetű, és könnyen lehet vele pályázókat összehasonlítani akár első átfutára is. Más mint az eddig megsimert ún. kifejtős jellegű önéletrajzok. Ez a típus inkább vázlat/ felsorolás szerű, és kulcsszavakat tartalmaz.
Hogyan épül fel az Amerikai típusú önéletrajz?
Név: Ezzel érdemes kezdeni, és a képpel folytatni a könnyebb beazonosítás érdekében.
Bevezetés: Ennél a típusnál ez a rész tartalmazza, az alapadatokat mint pl. születési dátum, lakhely, elérhetőség (telefonszám, és e-mail cím)
Ezt követik az eddigi munkatapasztalok, és itt jön is egy kis csavar.
Itt időrendben a legfrissebtől kell kezdenünk. Fel kell tüntetnünk meddig dolgoztunk az adott helyen (év/hónap), illetve azt is milyen pozícióban..
A munkatapsztalatokhoz hasonlóan itt az iskolai végzettségnél is a lefrissebbel kell kezdenünk.
Ezt követi szintén vázlatos formában a nyelvismeret, nyelvizsga típusa, szerzés éve, számítástechnikai ismeretek, és itt udjuk feltüntetni az is rendelkezünk -e jogosítvánnyal, és amennyiben igen milyen gépjármű kategóriában.
Mi az amire itt is figyelnünk kell?
Semmiképpen ne részletezzük túl, legyen vázlatos ritkább, de minden lényeges informácót tartalmazzon. A célunk az, hogy a munkáltató minél könnyebben lényeges információkat tudjon meg rólunk. Célszerű kerülni a kerek mondatokat is, törekedjünk a felsorolásra.
Kompetencia alapú önéletrajz
A folyamatosan változó és átalakuló munkaerő piaci helyzet nemcsak az álláskeresőket hanem a munkaadókat is folyamatos változásra ösztönzik. Mivel egyre gyakrabban váltunk munkahelyet, így a kompetenciáink is folyamatosan változnak.
Lássuk, hogyan tüntessük ezt fel önéletrajzunkban?!Mi is az a kompetencia alapú önéletrajz?
Külalakra hasinlít az eddig megismert CV-hez, de a sorrend ebben az esetben fordított. Itt elsők között soroljuk fel a készségeinket a bemutatkozással együtt, valamint az eddigi munkatapasztalatainkat mindig a legfrissebbel kezdve, és a tanulmányok felsorolására csak önéletrajzunk végén kerül sor.
Mi ennek az előnye?
A válasz egyszerű: rögtön az életrajz elején körvonalazódik a munkaadóban milyenek is vagyunk kompetenciáink alapján.
Érdemes bevezetésként néhány mondatban ismertetni motivációnkat az állás iránt, mielőtt kitérnénk a kompetenciáinkra.
Milyen esetekben érdemes ezt alkalmazni?
Pályakezdőként, hiszen itt még nem rendelkezünk munkatapasztalattal így a motivációnk, és a kompetenciáink fontos szerepet kapnak.
Édesanyáknak, akik a gyermekvállalás miatt hosszabb időre kiestek a munka világából.
Ha túl sok munkahelyünk volt, akkor is érdemes ezt a típust választani, hiszen lehetséges, hogy a több munkahelyen töltött rövid időtartam negatív érzést válthat ki velünk szemben.
Ne feledjük!
Egyre több munkáltató alkalmazza a szakmai kompetenciát mérő interjút ahol, irányított kérdésekkel mérik fel, milyen kompetenciáink vannak, alkalmasak vagyunk -e a meghirdetett pozícióra. Ez az ún. STAR-módszer.
Mi is az a STAR-módszer?
Ez egy angol alapfogalmakból álló mozaik szó, mellyel felmérik állás interjún a jelölteket. Konkrétabban megkérik, hogy meséljen el egy olyan szituációt/kihívást, amelyben sikeresen helytállt és milyen eszközökkel végezte ezt el.
- S-situation: A kihívás vagy helyzet bemutatása röviden.
- T-task: Mi volt a feladatunk az adott helyzetben, mit vártak el Tőlünk.
- A-action: mit tettünk, hogyan oldottuk meg.
- R-results: Mit tettünk, hogyan oldottuk meg.
Hasznos tippek:
Nagyon fontos, hogy konkrét, értehtő szituációkkal készüljünk, hiszen a munkáltató arra kiváncsi milyen problémamegoldó készséggel rendlekezünk, hogyan állunk helyt stressz helyzet esetén, hogyan tudunk együttműködni másokkal.
Moitvációs levél
Bármelyik önéletrajz típust is választjuk az eddig megismertek közül, mindenképpen érdemes motivációs levelet csatolni a jelentkezésünk mellé.
Lássuk miért?
Emellett kiegészítő szolgáltatásokat is igénybe vehetünk, mint a játszóház, a Mert ebben ki tudjuk egészíteni részletesebb motivációval a jelentkezésünket. Ezt nem szükséges külön mellékletben csatolni, e-mail formában is teljesen megfelelő, amennyiben jelentkezésünket kiegészítjük néhány fontos mondattal.
A lényeg, hogy itt is figyeljünk arra, hogy rövidek, és lényegretörőek legyünk. 5-6 sor elegendő a jelentkezésünk kiegészítéséhez, de mindig szabjuk az adott pozicióra a levelünket, ne írjuk minden jelentkezéshez ugyanazt.
Ami fontos:
Hangsúlyozzuk az erősségeinket, és hogy miért mi vagyunk alkalmasak az adott pozícióra. Arra is térjük ki miért fontos számunkra, hogy az adott vállalatnál dolgozhassunk. Esetleg érdemes beszámolni arról is, hogy a korábbi munkahelyen, mivel járultunk hozzá a vállalat sikereihez.
Ügyeljünk ara, hogy ne csak olyan információkat tartalmazzon, amelyeket önéletrajzunkban már feltüntettünk.
Végezetül egy nagyon fontos dologra érdemes figyelni, ez pedig nem más, mint az e-mail tárgya. Soha ne hagyja kitöltetlenül ezt a sort, mindig írja bele a megpályázott poziciót.