Amennyiben úgy döntünk, hogy térkövezésre adjuk a fejünket, mielőtt neki állunk bizony érdemes alaposan körül járni a kérdést, mit és, legfőképpen hogyan érdemes csinálnunk , annak érdekben, hogy a végeredmény minőségi elfogadható és esztétikus legyen.
Az alábbi cikkben összefoglaljuk az otthoni térkövezés legfontosabb lépéseit, és hasznos tanácsokat adunk.
Első lépés: térkő tervezési fázis
Mérjük fel pontosan, hová, és mekkora felületet szeretnénk térkővel burkolni, valamint azt is hogy a térkövezett felületet csak gyalogos közlekedésre fogjuk használni, vagy esetet kocsi -beállóként is funkcionálni fog.
Ezek nélkül nem tudjuk kiválasztani a térkövet sem, hiszen a térkő méret és vastagság szempontjából a válasz elengedhetetlen.
Milyen színű térkövet válasszunk?
A cél az, hogy illeszkedjen udvarunkhoz. Megfelelő színválasztás esetén a hát színe és a térkő színe kölcsönösen hangsúlyozza egymást, így képeznek egységet, és esztétikus végeredményt.
Célszerű mintás térkövet választani hiszen kevésbé látszódik a szennyeződés rajta, és a kisebb hibákat is sokkal jobban lehet korrigálni, mint a homogén térkövek esetében.
Térkő mérete
Ez a kérdés egyszerű. Kisebb helyre kisebb, nagyobb helyre nagyobb méretű térkövet célszerű választani.
Az is érdemes figyelembe venni, hogyha kicsi térkövet választunk, akkor nagyobb felületet kell fúgáznunk, amiben a gyomok hamarabb elburjánzanak.
Térkő vastagsága
Ez azért fontos, mert minél vastagabb a térkő annál nagyobb a teher bírása. Az átlagos vastagság 4, 6 és 8 cm. A legkisebb inkább járdákhoz ajánlatos, a 6 cm-es tökéletes választás személyautó kocsibeállójának, a 8 cm-re pedig már nagyobb gépjárművek terhelését is bírja.
Ha fentiekkel megvagyunk akkor tulajdonképpen a tervezési fázis be is fejeződött, így jöhet a munka keményebb része: a megvalósítás.
A kimért területünket ki kell mélyíteni, hogy minden rétegnek megfelelő hely jusson, és körbe is kell szegélyeznünk addig sajnos nem tudunk nekiállni a munkának.
Térkővezés házilag
Ki kell mérnünk a sarok pontokat, és ezeket feszes zsineggel érdemes kifeszítenünk.
Ezt követő az ásás legalább 30 cm mélyen. A kiásott vagy munkagéppel kivájt területet gyomtalanítani kell, és tömöríteni.
Ásást követően a térkő szegélyeket kell körben bebetonoznunk. Ügyeljünk arra, hogy a szegélykő 10-12 cm mélyen illeszkedjen a betonba, és úgy számoljunk, hogy a szegélykő teteje egy szintben kell , hogy legyen a térkő tetejével.
Erre jön 15-20 cm vastag sóder réteg. A sódert mindenképpen tömörítsük lapvibrátorral.
Erre a sóder rétegre jön egy kb 12 cm-es betonréteg. Ez azt a célt szolgálja, hogy a víz alulról ne tudjon a betonba szivárogni.
A betonrétegre jön 2-3 cm homage réteg.
Ha fentiekkel elkészültünk jöhet a térkő.
Általában minden térkő típushoz rendelkezésre áll, lerakási rajz, annak mentén érdemes haladnunk.
Térkő lerakásához plusz egy tipp
Igyekezzünk úgy lerakni, hogy a teteje mindegyiknek egy síkban legyen, és ha lett minél kevesebb térkövet kelljen vágnunk. Valamint célszerű a szükségesnél több térkövet vásárolnunk, így javítás esetén rendelkezésre áll azonnal.
Amennyiben ezzel is teljesen készen vagyunk, következik a homokkal beseprés, vagyis a fúgázás.
Ez többször ismétlendő folyamat, hiszen időigényes mire nem nem marad hézag a térkövek között.
A legvégén érdemes a térkövet is lapvibrátkrral tömöríteni
Ugye nem is olyan bonyolult?! Jó munkát kívánunk!